Alphense basisschool deelt gratis maaltijdpakketten uit aan gezinnen: ‘Mensen moeten soms drempel over’

Foto: Basisschool De Stromen
Foto: Basisschool De Stromen

ALPHEN AAN DEN RIJN – Leerlingen op basisschool De Stromen in Alphen aan den Rijn zijn afgelopen week verrast door de school. Ze kregen een gratis maaltijdpakket ter waarde van 75 euro mee naar huis. ‘We hebben alle gezinnen van onze school een pakket meegegeven om de zomer door te komen’, vertelt Bas Vernooij, directeur van de basisschool in De Ochtendshow van Studio Alphen.

De reden achter dit gulle gebaar heeft volgens Vernooij deels te maken met de ligging van De Stromen. ‘We zitten met de school best wel in een arme wijk. Er zijn heel veel gezinnen op school die het niet zo breed hebben. Daarom verzorgen wij al een jaar lang elke ochtend schoolontbijt en schoolfruit’, legt Vernooij uit.

Het ontbijt en fruit op de Alphense basisschool wordt gesubsidieerd door het Jeugdeducatiefonds. ‘Nu hadden zij ook de mogelijkheid voor de vakantie om maaltijdpakketten samen te stellen en daar hebben we gebruik van gemaakt. Zo konden we alle ouders van onze school verrassen’, verklaart de directeur.

Voor alle gezinnen

Niet alleen de gezinnen die het minder breed hebben kregen een maaltijdpakket van de school. ‘Elk gezin heeft zo’n pakket ontvangen. Er heerst soms schaamte of mensen moeten over een drempel stappen’, zegt Vernooij. ‘Daarom hebben we het voor alle gezinnen gedaan. Wij kunnen als school niet zien voor welke gezinnen het wel of niet geldt.’

Uiteindelijk is er veel gebruik van gemaakt volgens de directeur van De Stromen. ‘Alle gezinnen die bij ons het pakket kwamen ophalen waren heel blij. Er zit van alles in, maar het is vooral gericht op kinderen. Het zijn alleen houdbare producten, bijvoorbeeld pannenkoekenmix, stroop en crackers.’

Voor leerlingen op de locatie van De Stromen aan de Lupinesingel in Alphen aan den Rijn werd ook nog wat anders geregeld dan het maaltijdpakket. ‘Hier is de organisatie Participe heel actief. Ze heeft voor de kinderen een tas samengesteld. Daarin zit een folder van Appeltje voor de dorst met alle regelingen die er voor Alphense gezinnen zijn. Daarnaast zaten er ook een strandbal, een kleurplaat en andere leuke dingen in voor kinderen.’

Doorgaan van initiatief onzeker

Het is echter nog niet zeker of het initiatief van de basisschool wordt behouden voor volgende jaren. ‘We zouden het heel graag nog een keer willen doen, maar helaas kan dat niet. De subsidie geldt namelijk tot en met december dit jaar. Dan stopt de overheid met deze subsidie, dus daarna is het nog maar de vraag of we nog met fruit, schoolmaaltijden en maaltijdpakketten door kunnen gaan’, vertelt de directeur.

‘Er zijn helaas andere keuzes gemaakt door dit kabinet en daarom kan dit helaas niet doorgaan’, zegt Vernooij teleurgesteld. Hij geeft echter niet zomaar op: ‘We hopen dat het wel door kan gaan. In september zullen we nationaal actie voeren om ervoor te zorgen dat het nog een jaar kan worden verlengd. Het is wel onduidelijk of dat ook daadwerkelijk gaat lukken.’

Lees ook: Docent Alphense basisschool na 46 jaar met pensioen: ‘Van krijtbord naar whiteboard en daarna digibord’

Hieronder is het interview met Bas Vernooij te beluisteren. De Ochtendshow wordt elke werkdag van 7.00 tot 10.00 uur op de radio uitgezonden door Studio Alphen.