ARC en Alphense Boys beginnen aan competitie: ‘Wij zijn kampioenskandidaat’

Foto: Gerrit Spruijt

ALPHEN AAN DEN RIJN - Het nieuwe hoofdklasseseizoen staat op het punt van beginnen. Of beter gezegd: de vierde divisie. Want vooruitlopend op het weekendvoetbal na dit seizoen, is de naam van de hoofdklasse door voetbalbond KNVB al vervangen voor vierde divisie. ARC en Alphense Boys komen allebei opnieuw uit op het derde amateurniveau van Nederland en spelen dit weekend hun eerste competitiewedstrijd.

De verschillen zijn echter groot. ARC is titelkandidaat in de vierde divisie A op zaterdag. 'Wij kunnen ons niet meer verschuilen als outsider', vindt Mark Evers, nadat zijn ploeg op een haar na promotie misliep naar de derde divisie. Terwijl Alphense Boys met een sterk vernieuwde ploeg een hechte eenheid wil gaan smeden in de vierde divisie A op zondag. 'Ik denk dat wij als team beter zijn dan vorig seizoen', voorziet Remco Tuinenburg.

De hoofdtrainers van ARC en Alphense Boys, Mark Evers (zesde seizoen) en Remco Tuinenburg (derde seizoen), blikken aan de hand van acht actuele thema's uitgebreid vooruit op het voetbalseizoen 2022-2023.

Korte zomerstop

Evers: 'Het is prettig om soms wat langer rust te hebben. Tijdens corona hebben we de hele periode doorgetraind. Dan merk je dat vier weken vrij in 2,5 jaar wel kort is.' Na de allesbeslissende nacompetitiefinale tegen Volendam half juni, stond de Racing half juli alweer op het trainingsveld. 'Daarom hebben wij iedereen de gelegenheid gegeven om ook tijdens de voorbereidingsweken nog met vakantie te kunnen. En, nieuwe jongens hebben die maand opbouw keihard nodig. Want hun achterstand ten opzichte van onze spelers is groot.'

Tuinenburg: 'Zes weken rust na onze laatste competitiewedstrijd was lekkerder geweest. Maar wij hebben nu zelf gekozen voor vier weken vrijaf en later nog eens twee. Dat is oké geweest.' Bij Alphense Boys zit het 'm met name in het inpassen van nieuwe spelers. 'Dat heeft tijd nodig. Onze competitie start meteen na de vakantie en ik heb heel veel naar school gaande spelers. Veel van hen konden half juli pas met vakantie. Dan had ik eerder kunnen beginnen met de voorbereiding, maar dan had ik grote verschillen qua opbouw en conditie gehad. Dat vond ik niet wenselijk. Je moet dat maar weer gelijk zien te trekken.'

Spelersgroep

Evers: 'Uitgebalanceerd, fit, hongerig naar minimaal hetzelfde als vorig seizoen en gezelligheid. Aan wat we tot nu toe laten zien, zie ik dat wij verder zijn dan vorig seizoen.' Het basisteam is grotendeels intact gebleven en volgens de oefenmeester heeft dat een vlucht genomen in automatismen. 'Wij zijn verder ontwikkeld in het maken van keuzes. Wij wisten vorig seizoen niet goed hoe we het anders konden doen als het niet lukte, dat heeft ons punten gekost. Nu weten we hoe en wanneer we druk geven, maar ook wanneer we met drie of vier man gaan opbouwen. Wij kunnen nu negentig minuten lang bepalen wat er gebeurt in de wedstrijd. Bepalen of we druk zetten, of we aanvallen, of juist de bal even in de ploeg houden.'

Tuinenburg: 'Waar wij vorig jaar jongens hebben gehaald met potentie die het niveau al eens hebben aangetikt, zoals Akif Hançer en Ceyhun Sabaoglu, hebben we nu jongens met potentie gehaald waar sommigen dat niveau nog niet hebben aangetikt. Qua niveau denk ik dat onze ploeg een tikje minder is dan vorig seizoen, maar als team zijn wij beter.' Mede daarom is Alphense Boys op trainingskamp geweest afgelopen weekend. 'Dat heeft de teamspirit heel goed gedaan. Het komt allemaal goed. Maar het heeft tijd nodig.'

Spelerscarrousel ARC

Nieuw: Timo de Graaf (Amerika), Niek Ossevoort (FC Rijnvogels), Matthijs de Oude (ARC 2), Luca Tarani (FC Lisse), Mike van Vliet (Noordwijk).

Nieuw (eigen jeugd): Coen van den Hoek.

Blijven: Neal Arnoldus, Boyd Baatje, Lars van IJzendoorn, Calvin Hoogstraten, Yassin Kaabouni, Pepijn Kooij, Thomas Lamberts, Tjerk Ligtvoet, Lilinho Martins, Arjan Ouwendijk, Huib Oversloot, Derek Prins, Luuk Samsom, Jordi Tuithof, Niels de Vogel.

Weg: Aäron Balk (stopt), Youri Duisterhof (Sportlust '46), Coen de Groot (ESTO), Thijs Hoogenboom (stopt), Cas Knoester (stopt), Daan van Leeuwen (Jodan Boys).

Evers: 'Wij zijn een stuk breder geworden met nagenoeg hetzelfde aantal spelers. Luuk Samsom en Huib Oversloot zijn nu fit en op niveau.' Dat geldt nog niet voor 'pareltje' Luca Tarani, die overkwam van FC Lisse. 'Iedereen bij ons ziet hoe goed hij is, maar de komende periode is hij wisselspeler. Hij is voor onze manier van spelen wedstrijdfit voor vijftien tot twintig minuten. Wij hebben een plan de campagne gemaakt voor hem en hij gelooft daar heilig in. Luca ziet hoe fit de rest is. Onze manier van spelen vergt heel erg veel. Dat is bijna niemand gewend.'

Tuinenburg: 'De spelers die ARC gehaald heeft, zijn jongens uit de hoofdklasse, derde of tweede divisie. Wij halen jongens uit de eerste, tweede en derde klasse. Luca Janszen heeft bij ARC op hoofdklasseniveau gespeeld, hij kan dat aan. Maar als je een paar jaar niet gespeeld hebt op dat niveau, heeft het even tijd nodig om dat weer aan te tikken. Jelle Hak heeft heel hoog bij Sparta gespeeld, raakte geblesseerd en is naar FC Zoetermeer in de derde klasse gegaan. Nu komt 'ie na één jaar Zoetermeer weer terug naar ons. Daar nemen wij een risico mee.'

Nieuwe eerste doelman

Evers: 'Met Mike hebben we elf voetballers in plaats van tien voetballers en een keeper.' Mike van Vliet, tweede keeper van tweededivisionist Noordwijk, volgt Aäron Balk op onder de lat van de Racing. 'In balbezit heeft hij extreme risico's genomen in de voorbereiding, volledig op eigen conto. Van mij mag een keeper best risico nemen, maar Mike is in staat om dat in extremis door te voeren. Hij wil er soms overdreven onderuit voetballen. Maar een keeper als Mike van Vliet is ideaal voor de manier van spelen die ik met ARC voor ogen heb.'

Tuinenburg: 'Jonge jongens hebben mensen nodig die hen helpen in hun ontwikkeling. Wij hebben een jonge verdediging. Dan helpt een Poolse keeper die de taal niet machtig is niet mee. Van hem verwacht ik meer in de coaching. Daar zit veel winst in. Tim bewees dit afgelopen voorjaar al toen wij speelden met hem op de goal in de uitwedstrijd tegen koploper Hoogeveen.' Daniël Furtak keepte de afgelopen twee seizoenen mede vanwege langdurig blessureleed van Tim van der Linden, die mede om die reden gestopt is deze zomer. Van het naar de tweede divisie gepromoveerde FC Lisse is tweede doelman Jochem Lensen overgekomen als opvolger van Van der Linden. 'Daniël is continu geblesseerd geweest de laatste maanden. Daarom is de bij CVC Reeuwijk gestopte Wouter van Valen, die jeugdkeeperstrainer is bij Alphense Boys, aangehaakt. Hij gaat de concurrentiestrijd aan met Jochem.'

Speelwijze

Evers: 'Wij spelen energiek, met een enorme drive en heel veel passie om druk op de bal te geven.' 3-4-3, waar de verdedigers 1-op-1 het duel met aanvallers uitvechten. 'Wij spelen met heel veel risico. Dat zit er met name in dat de voorste vier à vijf spelers het niet kunnen belopen, waardoor het opvalt dat je achterin 1-op-1 speelt. Ik zeg daarom ook tegen mijn spelers dat het vanwege onze speelstijl echt geen schande is om na vijftig of zestig minuten gewisseld te worden.' Helpt het om vijf keer te mogen wisselen? 'Dat zit mij niet in de weg, nee. Maar afgelopen seizoen vond ik niet dat ik vijf spelers had om in laten invallen die hetzelfde konden brengen. Dat is nu anders. Dus vijf keer wisselen is zeker geen nadeel.'

Tuinenburg: 'Je zit op voetbal om te winnen. Ik denk dan altijd aan het begin van het seizoen: hoeveel wedstrijden kunnen wij winnen als we inzakken en hoeveel wedstrijden kunnen we winnen als we aanvallend spelen? En, waar halen spelers het meeste plezier uit? Liever aanvallend voetballen met 2-3 verliezen of winnen, dan met 1-0 verliezen of winnen met inzakken en counteren.' 4-3-3 dus. 'Aanvallend voetbal spelen lukt ons goed tot dertig meter van het doel. We moeten eraan werken om ook daarna goed te blijven voetballen, kansen te creëren en doelpunten te maken.'

Waar moeten we op letten?

Evers: 'De gemiddelde supporter moet vooral kijken naar de energie die wij op het veld leggen en de hoeveelheid kansen die we bijna altijd in het eerste kwartier krijgen', vindt de 43-jarige Hoofddorper. 'Voor de kenners zou ik het leuk vinden als zij zien hoe het komt dat wij zoveel kansen krijgen, maar het toch moeilijk hebben om wedstrijden dood te maken. Missen we looplijnen? Of is het probleem dat we geen speler hebben die vijftien tot twintig goals maakt per seizoen en moeten wij gewoon blij zijn dat wij een speelwijze hebben waardoor we vijftien kansen creëren en daarom vaak winnen? En, maar dan ga je wel heel erg de diepte in, de positionering van onze controlerende middenvelders, waardoor we achterin 1-op-1 kunnen spelen.'

Tuinenburg: 'Als je voetballiefhebber bent, weet je dat Alphense Boys bekend staat om zijn goede jeugdopleiding. In ons team lopen jongens rond uit onze jeugdopleiding. Hun ontwikkeling van het jongens- naar mannenvoetbal is heel mooi om te zien. Als wij hen kunnen behouden voor de club, kunnen zij dat heel hoge niveau dat zij in de jeugd hebben laten zien ook in het eerste elftal gaan laten zien de komende jaren. Let op hun potentie en kwaliteit.'

Doelstelling

Evers: 'Elk jaar willen wij het een stapje beter doen dan het seizoen daarvoor. Vorig jaar zijn we vierde geworden, dus dan moet je nu haast top-3 zeggen. We kunnen, denk ik, elke wedstrijd winnen in deze afdeling. Dan zien we wel wat het oplevert.' FC Rijnvogels werd vorig seizoen kampioen met acht punten voorsprong op ARC. Tot op de voorlaatste dag streden de rood-zwarten om de titel.

Tuinenburg: 'Normaal zeg ik altijd: rond de winterstop zien we wel waar we staan. Maar tijdens het trainingsweekend heb ik het met die gasten erover gehad. ‘Als wij bovenaan in de middenmoot eindigen zijn we heel tevreden. En als we in de middenmoot eindigen, hebben we het knap gedaan. In de eerste helft zullen we onderin de middenmoot zitten, na de winterstop willen we tegen de top-5 of top-6 aanzitten.' Afgelopen seizoen werd Alphense Boys achtste.

Spelerscarrousel Alphense Boys

Nieuw: Stef van den Berg (Alphense Boys Zaterdag), Quinzairo Boasman (ADO Den Haag O21), Stojan Cekic (DSO), Bart Fumuyala (Kroatië), Jelle Hak (FC Zoetermeer), Luca Janszen (Aarlanderveen), Jochem Lensen (FC Lisse), Reda Moumane (Swift), Jonathan Platte (FC Lisse o-23), Cem Sahin (Turkije), Bas Siebert (Jodan Boys), Wouter van Valen (Reeuwijk), Bryan de Vries (clubloos).

Nieuw (eigen jeugd): Pierre Mokanda, Lars Verzaal.

Blijven: Mike Bavelaar, André Daling, Raychelo Fecunda, Daniël Furtak, Sami Haouam, Frank van der Hoorn, Mike Mulder, Milan Stiphout, Tarik Zaanani.

Weg: Noah Barendse (stopt), Niklas Blesgraaf (stopt), Finn Brandt (DSO), Akif Hançer (DHSC), Ilias Latif (GVVV), Tim van der Linden (stopt), Lennart Mahn (VOC), Younes Oulhou (Purmersteijn), Ceyhun Sabaoglu (DESTO).

Evers: 'Achilles Veen, Capelle, Feyenoord en wij zijn de kampioenskandidaten. Dan heb je altijd één of twee outsiders die erbij komen. En van die titelkandidaten maakt meestal één ploeg het niet waar', voorspelt de trainer. 'Vorig jaar zaten wij in de groep met outsiders, maar daar mogen wij ons nu niet achter verschuilen. Verder heb je een club als Smitshoek die eigenlijk om het kampioenschap moet spelen. Oud-profvoetballers Guyon Fernandez, Luigi Bruins en Ryan Koolwijk spelen er. Bij Smitshoek mag de lat hoger liggen, maar deze club heeft nog niets bewezen.'

Tuinenburg: 'Wie bij ons om de titel gaan strijden? Hollandia en Westlandia dalen af vanuit de derde divisie. En Be Quick 1887 heeft altijd een goede ploeg die meedoet. Ik denk dat deze drie om het kampioenschap gaan vechten', denkt de inwoner (50) van Alphen aan den Rijn. 'SJC en HBS zijn outsiders, want dat zijn twee ploegen met heel veel ervaren spelers. Maar hebben die spelers de drive om elke wedstrijd echt tot een gaatje te gaan? Want dat is nodig om kampioen te worden. Zij missen een goede mix van ervaren en jonge spelers.'

ARC op kunstgras, Alphense Boys op zaterdagavond

Evers: 'De overgang van natuurgras naar kunstgras op ons hoofdveld gaat geen invloed hebben.' Om meer clubleden de mogelijkheid te geven doordeweeks te trainen en op zaterdagen wedstrijden te spelen, heeft de vereniging eerder dit jaar besloten om kunstgras aan te leggen op het hoofdveld. 'Statistisch gezien kun je niet zeggen dat wij het beter of minder doen op kunstgras.'

Tuinenburg: 'Spelers uit deze regio willen minder graag op zondag voetballen. Daarom is het goed dat we naar de zaterdag gaan. Dat maakt het bovendien makkelijker om spelers uit Onder 21 aan te laten sluiten bij Boys 1, anders moeten ze een extra dag terugkomen. Dat is voor de club en spelers heel fijn.' Van de dertig competitiewedstrijden zal Alphense Boys dit seizoen er vijftien tot achttien op zaterdag spelen. Het overgrote deel van deze wedstrijden is nog wel op zaterdagavond. 'Dat tijdstip vind ik onmogelijk. Daar gaan mensen niet voor in de rij staan. Maar het is een begin.'

Weekendvoetbal

Evers: 'Voor een zaterdagclub is het niet leuk om met regelmaat op zaterdagavond te spelen. Voetballers spelen juist op zaterdag omdat ze het ideaal vinden om 's avonds door te kunnen gaan naar een feestje.' Volgend seizoen wordt weekendvoetbal geïntroduceerd. Dat betekent dat er gemixte zaterdag- en zondagcompetities komen. De thuisspelende ploeg mag de speeldag en speeltijd bepalen, zolang een zaterdagclub maar niet verplicht wordt om op zondag te spelen. 'Aan de andere kant, na twee of drie keer ben je eraan gewend dat je niet om 19.00 uur al naar een feestje kunt, maar pas later op de avond. Dat zal qua gevoel heel weinig veranderen.'

Tuinenburg: 'Het mooie is dat wij bij Alphense Boys met een groepje op zoek zijn naar de manier hoe we dat goed kunnen invullen.' Alphense Boys is fervent voorstander van weekendvoetbal. Al jaren strijden de rood-witten ervoor om over te kunnen stappen van de zondag- naar zaterdaghoofdklasse. Dat blijft de KNVB tegenhouden, maar weekendvoetbal is het best denkbare alternatief. Alphense Boys gaat dan ook vanaf het seizoen 2023-2024 de thuiswedstrijden op zaterdagmiddag spelen en niet op zaterdagavond. 'Wij willen sfeer gaan creëren en publiek trekken. Het moet een feest worden om bij Alphense Boys te voetballen en om bij Alphense Boys te komen kijken.'

ARC en Alphense Boys beginnen allebei aanstaande zaterdag aan de competitie. ARC speelt uit tegen SC Feyenoord (15.00 uur), terwijl Alphense Boys op bezoek gaat bij SJC (14.30 uur). Een week later staan de eerste thuiswedstrijden op het programma, respectievelijk ARC - FC 's-Gravenzande (zaterdag 3 september, 14.30 uur) en Alphense Boys - Velsen (zondag 4 september, 14.00 uur). Studio Alphen doet deze zaterdag vanaf 14.00 uur live radioverslag van de seizoensouvertures van ARC en Alphense Boys. De twee televisiesamenvattingen zijn vanaf maandag te bekijken.

Lees ook: Competitie-indelingen bekend: dit zijn tegenstanders ARC en Alphense Boys volgend seizoen