Hefbrug en Steekterbrug twee weken tegelijk dicht voor fietsers: ‘Hier hebben ze niet goed over nagedacht’

Foto: John van der Tol

ALPHEN AAN DEN RIJN – De komende twee weken zijn er dubbele werkzaamheden rondom het kruispunt van de rivieren Oude Rijn en Gouwe: naast werkzaamheden aan de Steekterbrug is nu ook de Hefbrug voor twee weken afgesloten. Voor fietsers kan dit dubbele vertraging betekenen: zo’n tien minuten omrijden vanwege de Steekterbrug en bij de Hefbrug wachten op het pontje. De Fietsersbond is gefrustreerd over de situatie: ‘Het illustreert het kleine belang dat de provincie hecht aan fietsers.’

De provincie Zuid-Holland gaat vanaf maandag 12 januari tot en met 23 januari werkzaamheden verrichten aan hefbrug Gouwesluis in Alphen aan den Rijn. Auto’s moeten omrijden via de N11, voor schepen is het vaarwater in deze periode verboden terrein.

Voor fietsers, bromfietsers en voetgangers is de weg ook afgesloten, maar voor hen komt er een pontje. Dit vaart dagelijks van 06.00 tot 22.00 uur tussen de parkeerplaats achter de Zeilmakerstraat en de Gouwekade bij boksschool Teus de Kruyf.

Dringen in de kou

De Fietsersbond maakt zich zorgen over de drukte die bij het pontje kan ontstaan. ‘Die 500 fietsers, dat gaat echt een probleem worden,’ denkt Rudy van Vliet van de Fietsersbond. Volgens een telling van een paar jaar geleden maakten er tijdens de ochtendspits van anderhalf uur in totaal 500 fietsers gebruik van de Hefbrug en de Steekterbrug: ongeveer 250 per brug.

Het pontje zou er zo’n vijf minuten over doen voordat het heen en weer is. Van Vliet vreest dat er tijdens de spits meer fietsers zijn dan het pontje aankan en verwacht dat er momenten komen waarop fietsers lang moeten wachten of zelfs gaan dringen. Als schep daarbovenop moeten veel fietsers ook nog in de kou wachten.

In de gaten houden

Een woordvoerder van de provincie laat weten dat er rekening is gehouden met de drukte bij het pontje. ‘In de praktijk moet natuurlijk nog blijken of dat is gelukt,’ zegt de woordvoerder. ‘We houden de boel goed in de gaten en kunnen altijd bijstellen, mocht dat nodig zijn. Bijvoorbeeld door extra capaciteit in te zetten.’

Maar zorgen over de drukte zijn niet het enige wat Van Vliet dwarszit. Naast de Hefbrug vinden er ook werkzaamheden plaats bij de Steekterbrug. Hierdoor moeten fietsers al snel tien tot vijftien minuten omrijden.

Waar de Hefbrug de oversteek over de Gouwe verzorgt, doet de Steekterbrug dit voor de Oude Rijn bij dit kruispunt van de twee rivieren. In de tijden waarin het pontje niet vaart moeten fietsers nog extra kilometers omrijden.

De aangereden routes die fietsers kunnen nemen door de afsluiting Steekterbrug Foto: Provincie Zuid-Holland

Ook verwijt Van Vliet de provincie slecht te hebben gecommuniceerd over het herstel van de Hefbrug. ‘De communicatie vind ik beroerd,’ vertelt Van Vliet.

De verkeersborden die de situatie aangeven zouden afgelopen maandag zijn geplaatst, terwijl een bericht van de provincie pas vrijdag verscheen. Dat terwijl maandag de werkzaamheden beginnen.

‘Ik vind het slap dat ze mensen niet actief informeren.’ Ook omwonenden zouden hun frustraties hebben geuit over de communicatie. ‘Dit kan toch niet,’ zouden gefrustreerde inwoners tegenover de Fietsersbond hebben gezegd.

Volgens planning

De bond zelf heeft haar zorgen geuit richting de provincie. Deze heeft laten weten gewoon door te gaan met de werkzaamheden. De Fietsersbond had liever gezien dat de provincie had gewacht met het onderhoud aan de Steekterbrug.

De werkzaamheden aan deze brug waren door weersomstandigheden nog niet begonnen. ‘Stel het nog twee weken uit,’ stelt Van Vliet.

Een woordvoerder van de provincie laat weten dat het niet mogelijk was om de werkzaamheden op een ander moment in te plannen. ‘Dat heeft te maken met de beschikbaarheid van het materiaal en de mensen die het onderhoud gaan uitvoeren,’ legt de woordvoerder uit.

Ongeluk

Volgens de woordvoerder zijn de werkzaamheden aan de Hefbrug nodig omdat meerdere bovenbalken van het beweegbare deel van de brug zijn beschadigd. Dit is veroorzaakt door een aanrijding met een vrachtwagen met een kraan erop op 21 augustus 2024. ‘Het zijn lange processen,’ aldus de woordvoerder.

Schade veroorzaakt door het ongeluk in 2024 Foto: Studio Alphen

De schade zou geen veiligheidsrisico’s hebben op de korte termijn, maar herstel is op de lange termijn wel noodzakelijk. Naast de reparaties aan de bovenbalken worden ook preventief verschillende staalkabels, die onderdeel zijn van de aandrijving van de brug, vervangen.

Belangen

Van Vliet vindt dat de provincie niet goed heeft nagedacht. ‘Ze weten dat de Steekterbrug is afgesloten. Het illustreert het kleine belang dat de provincie hecht aan fietsers. Eerst de Steekterbrug voor twee tot drie jaar afgesloten, en nu de Hefbrug. We gaan zien wat het wordt.’

De werkzaamheden starten op maandag 12 januari om 06.00 uur en duren tot uiterlijk vrijdag 23 januari om 17.00 uur.

Lees ook: Fietsers opgelet: Steekterbrug afgesloten, vanaf vandaag (mogelijk jaren) omrijden