In Alphen ligt kunst die niemand mag zien: ‘Als men het waardevol vindt, dan zorgen wij ervoor’

ALPHEN AAN DEN RIJN – Museumstukken, kunstobjecten en privécollecties: het ligt allemaal opgeslagen in het betonnen gebouw van Helicon in Alphen aan den Rijn. In april verhuisde het bedrijf dat gespecialiseerd is in collectiebeheer vanuit Zoeterwoude naar een nieuw pand in Alphen aan den Rijn. Op 24 augustus vond de officiële opening plaats.

Klanten van het bedrijf zijn onder andere Museum de Fundatie, Het Koninklijk Huis, Het Rembrandthuis en Heineken. Maar wat er precies in de vierduizend vierkante meter depotruimte ligt, wil het bedrijf niet prijsgeven.

‘Dat heeft te maken met veiligheid’, vertelt directeur en eigenaar Wouter Hijnberg. ‘Een van de belangrijkste dingen is dat mensen niet weten wat hier zit.’ Ook het pand zelf noemt hij ‘een extreem beveiligd gebouw’. Zo wegen de deuren voor de ingang van groot transport tweeduizend kilo per stuk en zou het alarm volgens een medewerker ‘door het lichaam heengaan’.

Vermeer of kindertekening

Het is allemaal nodig om de waardevolle spullen te bewaken. Maar wat waardevol genoeg is, mogen de klanten zelf bepalen. ‘Voor de één kan dat een kindertekening zijn, voor de ander is het een Vermeer’, vertelt Hijnberg. ‘Als men het waardevol vindt, dan zorgen wij ervoor.’

‘Uiteindelijk wordt alles stof. Het enige wat wij kunnen doen is verlengen’ - Wouter Hijnberg - directeur en eigenaar

De spullen worden bewaard in opslagboxen die ervoor zorgen dat het object zo lang mogelijk in dezelfde staat blijft. ‘Uiteindelijk wordt alles stof. Het enige wat wij kunnen doen is verlengen’, vertelt Hijnberg. Dit gebeurt door de juiste luchtomstandigheden, het klimaat en de temperatuur te creëren, dit in de gaten te houden en aan te passen wanneer dat nodig is. 

Volgens Hijnberg is het bedrijf een van de weinigen die aan de eisen voor de opslag van museumstukken kunnen voldoen. De opslag van veel kunst en historische objecten is namelijk verbonden aan eisen en soms ook wetgeving.

En het grote merendeel van de collecties van musea zou in opslag liggen. Volgens Hijnberg ligt vaak maar vijf procent van een collectie tentoongesteld en ligt de overige 95 procent in opslag. ‘Er gebeurt heel veel achter de schermen’, legt hij uit.

Naar spullen kijken is beperkt interessant

Of Hijnberg het zonde vindt dat er in Alphen zoveel bijzondere objecten zijn opgeslagen die het grote publiek niet te zien krijgt? ‘Alleen naar spullen kijken is beperkt interessant’, vindt de directeur. ‘Het verhaal erbij maakt uiteindelijk dat het interessant is. Ik denk dat daar de musea voor zijn.’

Lees ook: Nieuwe bedrijfshal voor ECC-Helicon voor behoud van cultureel erfgoed

Lees ook: Opgebouwde wachttijd huurwoning in één klap kwijt na ‘foutje’, kritiek op wijziging regels