Voorbeschouwing seizoen ARC: geoliede machine wil met strijdlust middenmoter worden

ALPHEN AAN DEN RIJN - De voetballers van ARC spelen inmiddels alweer heel wat jaartjes samen en dat lijkt tijdens de voorbereiding op de nieuwe competitie zich uit te betalen. Tijdens oefenwedstrijden wordt flink gecombineerd, spelers weten elkaar te vinden, strijden voor iedere meter en zijn fit. Het belooft een mooi seizoen te worden voor de kersverse promovendus. Voor het eerst sinds 2013 gaat ARC weer uitkomen in de hoofdklasse. En als de verwachtingen kloppen, gaat ARC in de middenmoot eindigen.

Dat komt omdat ARC een kwalitatieve en brede selectie heeft met jonge en ervaren spelers. 'We zijn er in de breedte op vooruitgegaan ten opzichte van vorig seizoen. Dan krijg je concurrentie en daar word je beter van', meent trainer Mark Evers. Met name op het middenveld heeft de oefenmeester veel keuze. Neal Arnoldus, Cas Knoester, Thomas Lamberts en Luuk Samsom hebben afgelopen seizoen de drie middenveldposities ingevuld. Richard Bakker, Robin de Heij en Maurits Splinter komen terug van langdurige blessures en Thom Nouwens is overgekomen van Alphense Boys.

'Met deze concurrentiestrijd moet je kunnen omgaan. Daar ligt de focus op. We hebben iedereen hard nodig, maar niet iedereen kan spelen.' Evers kijkt ernaar uit om die keuzes te kunnen maken. 'Dat is heel lekker voor een trainer. We hoeven niemand tevreden te houden, maar we moeten wel duidelijk uitleggen waarom we keuzes maken.' ARC kan in wisselende systemen spelen, maar in principe wordt met drie middenvelders gespeeld. Al is er ook een variant te bedenken waarin vier middenvelders opgesteld kunnen worden.

Spitspositie

ARC heeft ervoor gekozen om na het vertrek van Jeroen Borsboom geen tweede spits te halen. Stefan den Horder is de beoogde eerste spits en de uit de A-junioren overgekomen Tren Drexhage is de tweede optie. 'Niemand zou zeggen dat Tren uit de A-junioren komt. Hij is fysiek en conditioneel heel sterk. Vorige week heeft hij de piepjestest met twee vingers in de neus uitgelopen', vertelt Evers. Aanwinst Amin Ouass (EDO), een buitenspeler, heeft volgens Evers een geweldige indruk gemaakt op de eerste trainingen en ook flankaanvaller Lionel Frederik is normaal gesproken een zekerheidje voorin. 'Wij kunnen terugvallen op verschillende type spelers. We kunnen met sommige spelers een tegenstander stukspelen, maar ook switchen naar een systeem met snelheid of een systeem met kracht.'

'Het kan alle kanten opgaan dit seizoen, dat moeten we heel goed beseffen. We hebben 17 à 18 spelers die allemaal in de basis kunnen spelen', vindt Evers. 'Dat is een stuk acceptatie. De een zal meer spelen dan de ander, dat hoort er ook bij. En spelers moeten de kansen die ze krijgen, ook grijpen.' En leren op resultaat te voetballen, stelt de oefenmeester. 'Een aantal jongens bij ARC wil vaak lekker voetballen, maar in de hoofdklasse moet je op resultaat kunnen spelen. En dat kan wel eens betekenen dat je 88 minuten heel lelijk voetbalt.'

Een uitgesproken doelstelling voor dit seizoen heeft ARC niet. Al wil Evers er ook dit jaar voor gaan om prijzen te pakken, maar hij erkent dat die wens normaal gesproken niet realistisch is voor de Racing in de Hoofdklasse A. Meedoen om de titel is niet reëel en voetballen tegen degradatie is in principe niet nodig, dus een keurige middenmoter worden lijkt voor de hand te liggen. 'Noordwijk hebben we goed in toom kunnen houden, tegen een andere tweededivisionist - Koninklijke HFC - worden we weggespeeld maar kunnen we op ons tandvlees heel goed verdedigen en van Alphense Boys winnen we. Dan zie ik niet in waarom we niet veel wedstrijden kunnen winnen. En dan zien we wel waar het schip strandt.'

Dit artikel gaat verder onder het interview met ARC-trainer Mark Evers.

'Vanaf training één serieuzer'

Een aantal spelers bij ARC heeft al in de hoofdklasse of hoger gespeeld, maar voor de meeste voetballers wordt het een compleet nieuwe ervaring. 'Vanaf training één merk je dat het een stuk serieuzer is, zonder te willen zeggen dat het vorig seizoen niet serieus was. Het niveau gaat omhoog en iedereen werkt toe naar de TOTO KNVB Beker-wedstrijd van aanstaande zaterdag tegen SDO en het begin van de competitie op 31 augustus', ervaart Neal Arnoldus. 'We hebben misschien niet de beste individuele kwaliteiten, maar we werken keihard voor elkaar. We zetten vol druk op de bal, zijn fysiek sterk en hebben een goed voetballend middenveld waarmee we proberen eruit te komen. En dat gaat leiden tot resultaat in de hoofdklasse', verwacht Arnoldus. 'Ik hoop dat we rond de zevende plek in de competitie eindigen.' Nieuwkomer Thom Nouwens: 'Na een wedstrijd of acht weten we voor welke plek in de competitie we kunnen gaan. We zullen ons in ieder geval gaan veiligspelen met deze selectie. Verder willen we de halve finale halen van de districtsbeker en een paar rondjes overleven in de TOTO KNVB Beker.'

Bij ARC is Maurits Splinter bijna klaar voor zijn officiële rentree. Na bijna twee jaar vol blessureleed, is de voormalig middenvelder van onder meer Noordwijk en Ter Leede naar eigen zeggen over een aantal weken 100 procent fit. 'Daarna zal ik nog wel even bezig zijn met wedstrijdritme opdoen', aldus Splinter. Bang dat het weer fout gaat, is hij niet. 'Het voelt ook veel beter na mijn vorige zware blessures. Voorheen had ik instabiliteitsklachten en nu niet.' Richard Bakker en Daan van Leeuwen scheurden afgelopen seizoen, net als Splinter, ook hun kruisband af. Ook Bakker zou zijn revalidatie rond dit moment moeten afronden, maar hij kampt met een kleine terugslag. Van Leeuwen verwacht na de winterstop voor het eerst weer wedstrijden, in eerste instantie in het tweede elftal, te spelen.

Dit artikel gaat verder onder de interviews met Neal Arnoldus, Thom Nouwens en Maurits Splinter.

Structureel stabiele hoofdklasser

ARC heeft niet de ambitie om in de komende jaren door te stomen vanuit de hoofdklasse naar de derde divisie. 'Wij willen structureel een stabiele hoofdklasser worden', aldus voorzitter Irma Ligtvoet. Op een zilvervloot die komt binnenvaren om te investeren in het eerste elftal, zoals bij Alphense Boys, zit ARC niet te wachten. 'Wij gaan niet buiten onze vereniging kijken om spelers van waar ook vandaan aan te trekken. Wij tuigen ons tweede elftal op als een opleidingselftal met een heel goede technische staf. Ook onze A1 is gepromoveerd.'

Een aantal jaren geleden is ARC gestopt met het betalen van salarissen aan spelers. Voetballers krijgen een onkostenvergoeding, meer niet, aldus de vereniging. Als ARC het goed doet en talenten ontwikkelen zich, wordt het lastig voor de club om deze spelers te behouden want vrijwel alle topamateurclubs betalen wel. 'Dan moet je die spelers zo'n overstap ook gunnen', vindt Ligtvoet. 'Wij zorgen goed voor onze spelers, bieden goede faciliteiten, hebben twee goede trainingskampen en zorgen ervoor dat ze het leuk vinden om hier en met elkaar te spelen.'

Na het TOTO KNVB Beker-duel met SDO (ARC mag meedoen aan de grote KNVB Beker - waar ook alle profclubs aan deelnemen - omdat vorig jaar de halve finale werd bereikt in de districtsbeker, red.) speelt ARC nog vriendschappelijk tegen Foreholte en Hoofddorp. De eerste tegenstander in de competitie is Smitshoek. Zaterdag 31 augustus is om 14.30 uur de aftrap in Alphen.

Hieronder kun je het interview met ARC-voorzitter Irma Ligtvoet bekijken.