Alphen UIT den Rijn: spelen in Speeltuin Vreugdeoord

ALPHEN AAN DEN RIJN – Deze zomervakantie gaat Studio Alphen uit in de gemeente Alphen aan den Rijn. Elke week bezoeken wij een locatie waar jong en/of oud gratis of tegen een kleine vergoeding cultuur kan snuiven, de natuur ontdekt of kan spelen. Voor deze eerste Alphen UIT den Rijn bezochten wij Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord.

Aan de Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijn kun je in Vreugdeoord al 64 jaar glijden, schommelen en spelen. Speeltuinvereniging Vreugde-Oord bestaat zelfs al 71 jaar. Na de verbouwing begin dit jaar kan de speeltuin weer jaren vooruit.

Inmiddels telt de vereniging 415 leden. ‘Onze leden en bezoekers komen uit de hele gemeente Alphen aan den Rijn’, vertelt bestuurslid Jasper Wiegel, na de zomervakantie de nieuwe voorzitter van Vreugdeoord en vader van vier jonge kinderen. ‘Ook enkele leden komen van buitenaf. Wie geen lid is, kan voor 2 euro (per kind) komen spelen. Voor wie het lidmaatschap niet kan betalen, vinden wij vrijwel altijd een oplossing.’

Ouders houden toezicht

De speeltuin is geschikt voor kinderen tot 14 jaar. Met een aantal speeltoestellen voor de kleinsten en een klimtoestel en een kabelbaan voor de oudere kinderen. Ook is er een sportveld. ‘Je kunt je hier meerdere uren vermaken. Eten en drinken kun je meenemen, het toilet is altijd open. De ouders houden toezicht. Dat kunnen wij met onze vrijwilligersgroep er niet bij doen, we zijn de hele week open en hebben daarvoor niet voldoende capaciteit.’

Want de speeltuin- en buurtvereniging draait volledig op vrijwilligers. ‘We hebben een actief onderhoudsteam. En we zitten redelijk goed in onze bestuursleden. Wel zoeken we een nieuwe penningmeester en veel bestuursleden zitten er al erg lang; het zou fijn zijn als de nieuwe generatie het stokje overneemt.’

Helpen op klusdagen

Handige mensen en groene vingers zijn altijd welkom om zich aan te sluiten bij het vrijwilligersteam. ‘Als je naar de speeltuin kijkt, het onkruid staat momenteel erg hoog. Als we dat moeten inkopen, zijn we duizenden euro’s kwijt. Maar we zien ook graag mensen komen die willen meedenken over de speeltuin en het clubhuis en ideeën hebben over activiteiten.’

Vrijwilligerswerk doen bij Vreugdeoord hoeft niet veel tijd te kosten. ‘Als je gewoon een keertje wilt helpen, is onze zeswekelijkse klusdag wellicht wel iets. De klusdagen staan in de agenda op onze website.'

Speelschip en kabelbaan vernieuwd

Afgelopen half jaar is de speeltuin verbouwd. Vrijwilligers braken de oude toestellen af. De opbouw gebeurde tegelijkertijd. ‘Sponsoren doneerden materialen en geld. Advies over nieuwe speeltoestellen wonnen we in bij de gemeente en bij mensen binnen het netwerk van de speeltuin.’

Het oude Zeeman-schip is vervangen door een nieuw speelschip. Er zijn een nieuwe kabelbaan, treintje en trampoline gekomen naast enkele kleinere toestellen als een duikelrek en een schommel. Ook is het voetbal- en basketbalveld vernieuwd. Nieuw zijn een klimparcours met klimhindernissen, een grote sta-wip en een vierpersoons zit-wip. ‘Begin volgend jaar hopen we de glijbanen te vervangen. Als het lukt met onze financiële middelen. Het wordt een steeds grotere uitdaging om de begroting sluitend te maken.’ Wel heeft de vereniging inkomsten uit de verhuur van het gebouw voor bruiloften en partijen. ‘En doordeweeks is het gebouw exclusief voor de kinderopvang BSO Vreugdeoord én voor Peutervreugd Olleke Bolleke.’

Extra activiteiten

Naast elke dag spelen organiseert de vereniging extra activiteiten met Halloween, Sint Maarten en Sinterklaas. Maar ook een voetbaltoernooi, fietspuzzeltocht, rommelmarkt, Nachtje Slapen en (als het weer het toelaat) schaatsen.

De speeltuin is in de lente en zomer elke dag open van 10.00 tot 20.00 uur.

De speeltuin was de start van buurtleven. In het voorjaar van 1951 werd in café Hotel Centraal de speeltuinvereniging Vreugde-Oord opgericht. Door de geboortegolf na de oorlog woonden er begin jaren vijftig veel kinderen in de wijk. Maar er was geen stukje speelgrond voor hen. In 1953 vond Vreugde-Oord een garage/praktijkruimte aan de Stationsstraat. In 1954 ging het naar een leegstaand huis aan de Prins Hendrikstraat. Waarna het in 1956 een schuur aan de Havenstraat werd. Op een terrein achter de Vorselenburgstraat (eerst Burgemeester Visserstraat geheten) kwam een varkensstal beschikbaar. In 1957 werd de grond overgedragen. Het clubwerk was nog in een tijdelijk onderkomen aan de Schoolstraat (nu Castellumstraat). In juli 1958 werd de Tuin van Vreugde-Oord officieel geopend. Het duurde nog tot november 1959 om het benodigde geld bij elkaar te krijgen en de gemeente toestemming verleende voor de bouw van een clubhuis, dat op 18 juni 1960 openging. Verhuur van het gebouw bracht geld op.

Pas in 1989 realiseerde de vereniging een nieuwe, eigentijdse speeltuin en een modern clubgebouw. Toen werd het uitgebreid tot een speeltuin- en buurtvereniging. Er kwam kinderopvang in het clubhuis en heel wat verenigingen maakten gebruik van gebouw De Vierhoek. Clubs voor handwerken, zingen, knutselen, dammen, toneelspelen, mondharmonica spelen, blokfluiten, een drumband op kaakjesblikken, dansen en de Klepperclub (leden maakten muziek met hardhouten plankjes). Later kwamen er filmvoorstellingen. Ook werd geld opgehaald met de jaarlijkse optocht door het centrum en de wijk, evenals deelname aan het lokale bloemencorso Kleur en Fleur. Populair was de jaarlijkse zomerfietstocht naar Duinrell, later naar het Bosplan bij Amsterdam. Eind zestiger jaren kwamen er een net en ballen om te kunnen volleyballen.