Gemeente moet 3,2 miljoen euro bijdragen voor station Hazerswoude-Rijndijk, ‘kleine vis om een grotere vis binnen te halen’

Foto: Studio Alphen

HAZERSWOUDE-RIJNDIJK – De gemeenteraad moet binnenkort beslissen of zij 3,2 miljoen willen reserveren voor de eigen bijdrage voor de komst van Station Hazerswoude-Rijndijk. Met dit bedrag zou de regio aanspraak kunnen maken voor een grote financiële investering vanuit het Rijk. Wethouder Relus Breeuwsma vindt het een makkelijke keuze: ‘Een investering van 200 miljoen op ons grondgebied, die kans komt niet heel vaak voorbij.’

Na bijna 30 jaar aan plannen lijkt de komst van station Hazerswoude-Rijndijk nu toch een stapje werkelijker te worden. Van de totaalkosten van 208,2 miljoen voor de aanleg van het station, een hub, de aanleg van een spoor- en wegkruising op de Burgemeester Smeetsweg en frequentieverhoging van treinen op het traject ontbrak er nog 54,2 miljoen. Hier is nu een oplossing voor bedacht.  

Om het tekort op te lossen hebben de provincie Zuid-Holland, Holland Rijnland en de gemeenten Alphen aan den Rijn, Leiden en Zoeterwoude een aanspraak op het Rijk gedaan voor een WoKT-aanspraak (Woningbouw Korte Termijn). De regeling is bedoelt om de aanleg van infrastructuur bij woningbouw mogelijk te maken. Met het bouwen van 9000 woningen de komende jaren, is uitbreiding van de infrastructuur volgens de gemeente hard nodig.

Leveren van eigen bijdrage

Een van de voorwaarden om aanspraak te maken op geld van de WoKT-regeling is het leveren van een eigen bijdrage. Voor de gemeente Alphen gaat het om een bedrag van 3,2 miljoen euro.

Ronald van de Stouwe van Nieuwe Elan noemt deze bijdrage tijdens het debat over de financiële bijdrage bij de Raadscommissie Ruimtelijk en Economisch Domein van afgelopen 2 oktober ‘een kleine vis om een grotere vis binnen te halen.’ Ook wethouder Relus Breeuwsma vindt het een kans dat de gemeente niet moet laten schieten: ‘Een investering van 200 miljoen op ons grondgebied, die kans komt niet heel vaak voorbij.’

Aas voor de grote vis

De regiopartijen hebben besloten om een hogere eigen bijdrage te leveren dan is verplicht, met de hoop om bovenop te komen bij de stapel WoKT-aanvragen. ’Hoe hoger de eigen bijdrage is, hoe hoger de kans op toekenning wordt,’ legt Breeuwsma uit. In totaal willen de regiopartijen 40% bijdragen (22 miljoen euro), in plaats van het minimale bijdrage van 35% (19 miljoen euro) van de 54,2 miljoen euro.

Hier moet het nieuwe NS-station van Hazerswoude-Rijndijk komen te liggen Foto: Gemeente Alphen aan den Rijn

De wethouder vertelt dat dit alleen kon omdat de provincie een groot deel van de rekening op zich heeft genomen. ‘Zij hebben nog eens 26 miljoen bijgedragen. Dit heeft alles nog in een stroomversnelling gebracht.’ Ook laat Breeuwsma weten dat de gemeenten Zoeterwoude en Bodegraven-Reeuwijk al hebben toegezegd een bijdrage te doen.

Treinen voorrang verlenen

De eigen bijdrage van de gemeente van 3,2 miljoen euro zou komen vanuit de MIPWI (investeringsprogramma Woningbouw- en Infrastructuurprojecten). Dit betekend dat het de gemeente nu geen extra geld zou gaan kosten, maar wel dat andere projecten moeten worden uitgesteld, wat later voor extra kosten kan zorgen. Aan de gemeenteraad is het nu om te beslissen of de eigen bijdrage nu ook de voorrang krijgt.

Later dit najaar wordt nog besloten of de aanvraag op de WoTK-regeling wordt goedgekeurd. Bij goedkeuring wordt de aanvraag in 2026 definitief gemaakt.

Lees ook: Jongens zien ongeluk op spoor gebeuren en schieten te hulp: ‘Dat beeld vergeet ik niet snel’