Alphense gemeenteraad wil goed gesprek over inpassing van elektriciteitsstation Barrepolder

Foto: Qirion

GEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN – De Alphense gemeenteraad moet eind juni een besluit nemen over het nieuwe elektriciteitsstation Barrepolder. Het gaat daarbij om een wijziging van het bestemmingsplan. De beer op de weg is het Landschapsplan rond het station. Daarover volgt binnenkort een ‘eindgesprek’.

Tijdens de raadscommissievergadering op donderdag 5 juni blijkt opnieuw dat de omwonenden in de Barrepolder vooral moeite hebben met de landschappelijke inpassing. Zij vinden dat het station beter aan het zicht onttrokken kan worden dan netbeheerders TeneT en Liander van plan zijn. De omwonenden zijn voorstander van een doorgetrokken aarden wal met hoge beplanting aan de kant waar zij tegenaan kijken. TeneT en Liander melden dat dit op een aantal plekken niet kan door de kabels die daar de grond in moeten.

Inmiddels is het de derde keer dat de Alphense politieke partijen over de komst van het elektriciteitsstation in de Barrepolder praten. In juni 2024 werd een akkoord gegeven op de locatie. In maart van dit jaar hebben de omwonenden hun zorgen met de raadscommissie gedeeld. Donderdag 5 juni is alleen gesproken over het Landschapsplan. Op tafel liggen een brief van TeneT en Liander met de redenen waarom een doorgetrokken aarden wal niet kan én een voorstel om TeneT en Liander te dwingen om deze toch aan te leggen.

Plan omwonenden

PvdA, GroenLinks en ONS stellen een tekstwijziging (een amendement) voor op het bestemmingsplan voor het onderdeel Landschapsplan. Hierin staat dat het uitgewerkte plan van de omwonenden, met een gesloten wal, moet worden uitgevoerd. Er is echter een ontsnappingsclausule ingebouwd. Als uit een onafhankelijk onderzoeksrapport blijkt dat dit technisch niet kan of als de kosten erg hoog worden, dan mag het oorspronkelijke plan van TeneT en Liander worden uitgevoerd. Dit besluit moet tijdens de gemeenteraadsvergadering van 26 juni worden genomen.

Netcongestie

Het ‘gevaar’ als het bestemmingsplan opnieuw wordt uitgesteld, is dat de bouw dan wordt uitgesteld. Uitstel is een probleem, omdat er nu al een wachtlijst van ongeveer honderd klanten is. Hierop staan onder meer een ziekenhuis en een school. Zij krijgen geen of te weinig elektriciteit geleverd. Ook zijn er problemen met het aansluiten van nieuw woonwijken.

Het is de bedoeling dat het nieuwe elektriciteitsstation tussen 2029 en 2032 in gebruik wordt genomen. ‘Wij hebben nu een bestemmingsplan nodig, omdat alle procedures tijd kosten. Er zijn op dit moment mensen gereserveerd om aan het definitieve ontwerp voor Barrepolder te gaan werken en we willen gronden kunnen verwerven’, legt Monique Hoogwijk, regiomanager van Liander uit. ‘Als er nu geen bestemmingsplan komt, dan moeten deze mensen aan een ander project gaan werken. Dat levert opnieuw een vertraging van maanden op.’

Ondiepe wortels

Uit het debat blijkt dat de Alphense politiek ziet dat de beide plannen erg op elkaar lijken. Helma van der Louw (CDA) merkt op: ‘Het probleem lijkt te zitten in de zetting van de wal en diepe wortels van hoge beplanting. Volgens mij zijn er meer dan genoeg hoge planten met ondiepe wortels.’ Huub Halsema van TeneT legt uit dat tijdens het ontwerpen van de details nog wijzigingen kunnen worden opgenomen. En: ‘Ondiepe wortels is niet per se laag’. Ook zijn er al wijzigingen op verzoek van de omwonenden doorgevoerd, bijvoorbeeld in de noordwesthoek.

Peter Bakker (PvdA) vindt dat een Landschapsplan wel de instemming moet hebben van de bewoners. ‘Wij willen dat het zicht wordt ontnomen door de wal en de planten. Als uit grondonderzoek blijkt dat het echt niet kan of als de kosten de pan uit rijzen, kan door het college van  burgemeester en wethouders (B&W) worden besloten om terug te gaan naar het originele plan.’

Een goed gesprek

De vraag is daarom: waarom gaan ‘we’ niet om tafel om te kijken naar wat wél kan? Wethouder Gerard van As is blij met het idee en zal zo’n gesprek organiseren. Voorafgaand aan de raadscommissievergadering is hier overigens al over gesproken. Er komt steun voor een gesprek van de Alphense politiek, maar: ‘Wel graag ook een omwonende aan tafel’. Uiteindelijk wordt het een gesprek tussen gemeente Alphen aan den Rijn, TeneT, Liander, een aantal raadsleden van verschillende partijen en een omwonende.

Het besluit over het bestemmingsplan Barrepolder zal worden genomen in de gemeenteraadsvergadering van 26 juni. Omdat er tussentijds een gesprek is om iedereen op één lijn te krijgen, wordt het onderwerp besproken tijdens de raadsvergadering voordat er een besluit wordt genomen.

Lees ook: Gesloten aarden wal met planten is niet mogelijk rond elektriciteitsstation Barrepolder

Lees ook: Besluit over elektriciteitsstation in Barrepolder met maand uitgesteld: de groene zone is niet goed genoeg