Financiële meevaller voor gemeente Alphen aan den Rijn, maar bezuinigingen niet van de baan

Foto: Studio Alphen

GEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN – Een financiële meevaller voor de gemeente Alphen aan den Rijn: de opschalingskorting wordt door de overheid vanaf 2026 definitief afgeschaft voor Nederlandse gemeenten. Dat blijkt uit de Voorjaarsnota 2024 die het demissionaire kabinet presenteerde.

De gemeente leek daardoor net als andere Nederlandse gemeenten opgelucht adem te kunnen halen. Want het ravijnjaar van 2026 lijkt daarmee namelijk te worden voorkomen door honderden miljoenen euro’s extra. Door het afschaffen van de opschalingskorting ontvangen de gemeenten in dat jaar 675 miljoen euro extra vanuit het Rijk.

Daarnaast heeft men besloten om een nieuw financieringssysteem al vanaf 2024 in te voeren voor gemeenten. Dit moet zorgen voor meer stabiliteit. Het betekent wel dat er in 2025 675 miljoen euro minder in het gemeentefonds komt qua budget.

Voordeel van 3,5 miljoen euro

‘Alle gemeenten hoeven vanaf 2026 geen korting meer te verwachten. Dat betekent heel concreet voor onze gemeente een voordeel van ongeveer 3,5 miljoen euro structureel, dus ook voor de jaren daarna’, vertelt wethouder Gert van den Ham (Financiën, D66) in het radioprogramma De Ochtendshow van Studio Alphen.

Toch betekent deze financiële meevaller niet dat er een streep komt door de bezuinigingen van de gemeente, volgens de wethouder. ‘Het betekent niet dat bezuinigingen van de baan zijn, want we hebben echt nog vele miljoenen te bezuinigen. De pijn wordt echter wel wat minder hard dan aanvankelijk gedacht. De maatregelen zijn dus niet van de baan, die gaan we volop verder voorbereiden.’

Eerder kondigde de gemeente al aan dat ze vanaf het ravijnjaar afstevent op een tekort van ongeveer 20 tot 25 miljoen euro. ‘Als je van dat bedrag die 3,5 miljoen euro aftrekt, dan heb je inderdaad wel een beeld van hoeveel we nog moeten bezuinigen om een sluitende begroting te krijgen’, legt Van den Ham uit. ‘We hebben echt veel werk te doen en er zullen helaas nog steeds maatregelen komen.’

Mogelijk in 2025 extra greep uit de kas door het Rijk

De wethouder is blij met de financiële meevaller, maar had gehoopt op meer. ‘Dit is een klein beetje hulp. We hadden echter gehoopt dat de drie miljard euro die de overheid gaat bezuinigen op het gemeentefonds ongedaan zou worden gemaakt’, verklaart de wethouder. ‘Dit zou namelijk voor onze gemeente hebben betekend dat we 18 miljoen euro terug hadden kunnen zien, maar dat is dus niet het geval. Het blijft nu waarschijnlijk beperkt tot die 3,5 miljoen euro vanaf 2026.’

Toch heeft de wethouder ook minder positief nieuws. ‘Waarschijnlijk kunnen we in het volgende jaar 2025 nog een greep uit het gemeentefonds verwachten om de rijksbegroting sluitend te maken.’

Het ravijnjaar wordt volgens Van den Ham dus niet voorkomen met het afschaffen van de opschalingskorting. ‘Per saldo is het voor 2026 iets minder negatief dan gedacht, maar nog steeds een grote opgave en voor 2025 komt er mogelijk dus een extra greep uit de kas door het Rijk in de gemeentefinanciën.’

Lees ook: Samenwerking tussen gemeenteraad en college voor bezuinigingen: tientallen miljoenen euro’s gevonden

Hieronder is het interview met wethouder Gert van den Ham te beluisteren. De Ochtendshow wordt elke werkdag van 7.00 tot 10.00 uur op de radio uitgezonden door Studio Alphen.