Lijsttrekker Frans Langerak over plannen Nieuw Elan: 8100 woningen, referendum en stijgende OZB
GEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN - Over een maand vinden de gemeenteraadsverkiezingen plaats, wat betekent dat de dertien politieke partijen hun toekomstplannen voor de gemeente presenteren. Zo ook Nieuw Elan, de lokale partij die momenteel de meeste zetels heeft. ‘Wij willen niet over de Alphense burgers regeren, maar met hen,’ vertelt lijsttrekker Frans Langerak.
‘Mensen maken Alphen aan den Rijn’ is de titel van de plannen van Nieuw Elan. Ze noemen de plannen een kompas, geen partijprogramma. De partij wil daarmee aangeven dat ze geen dichtgetimmerd plan hebben.
Volgens Langerak is hiervoor gekozen omdat niet alles wat je belooft ook waargemaakt kan worden. ‘We weten dat je ook met andere partijen moet samenwerken en dat die ook wensenlijstjes hebben die soms afwijken van wat jij graag wilt,’ vertelt hij in De Ochtendshow van Studio Alphen. ‘We hebben ook wel oog voor de samenwerking die we met elkaar moeten opzoeken in de gemeenteraad, maar we zullen onze uitgangspunten niet verlaten.’
Straatje erbij, verdieping erbij
Het belangrijkste uitgangspunt voor Nieuw Elan is woningbouw. ‘Het begint ermee dat mensen een plekje moeten hebben om te wonen.’ Volgens hem komen daarna belangrijke zaken als werk, cultuur en groen.
In de plannen van Nieuw Elan wordt teruggeblikt op de voortgang van bouwprojecten die bij elkaar 8500 woningen in Alphen aan den Rijn moeten opleveren. Maar de partij heeft ideeën voor nog eens 8100 woningen binnen de grenzen van Alphen. Gedacht wordt aan 4000 nieuwe woningen door het vernieuwen van Ridderveld, maar ook aan tot wel 850 nieuwe woningen door sommige flats van een extra woonlaag te voorzien.
Zulke uitbreiding van het aantal woningen zou nodig zijn als inwoners willen dat hun kinderen in Alphen wonen, of als mensen op oudere leeftijd naar een drempelloze woning willen doorstromen. Maar om dit te bereiken zou niet klakkeloos gebouwd moeten worden.
‘Het zijn vaak niet hele grote plannen, maar kleinschalige projecten met soms een straatje erbij of een verdieping erbij,’ legt Langerak uit. ‘We willen kijken of je dat met elkaar kan realiseren. Wij gaan met die buurt om tafel als wij denken dat die ruimte er is en vragen: hoe zien jullie dat? Zijn jullie bereid om daar mee te denken en te participeren?’
OZB stijgt mee
Ondanks de flinke OZB-stijging van 30% dit jaar, denkt de partij dat de gemeentelijke heffing voor eigenaren van woningen de komende jaren waarschijnlijk weer licht moet stijgen. Zelfs met de recente stijging is de OZB gemiddeld genomen nog lager dan in veel andere gemeenten.
Deze verhoging zou mee moeten gaan met de prijsindex. ‘Gemiddeld genomen krijgt iedereen ieder jaar meer geld, bijvoorbeeld via de cao of arbeidsovereenkomst,’ legt Langerak uit. ‘Die prijsinflatie kun je toepassen, maar wij zijn absoluut tegen het verder verhogen.’
Voor Nieuw Elan zou de OZB niet iets moeten zijn waarmee ze de gemeentekas willen spekken. ‘We willen dat niet voor onszelf, maar ook niet voor alle andere inwoners.’
Steentje bijgedragen aan opvang
Ook wil de partij dat het aantal asielzoekers beperkt blijft tot het huidige aantal van ongeveer 450. De opgelegde 700 opvangplekken vanuit het Rijk vindt de partij te veel. ‘Ik weet dat we als gemeente meer dan ons steentje hebben bijgedragen aan de opvang van Oekraïners en asielzoekers. Dat is goed.’
Voor de mensen die de gemeente opvangt ziet Nieuw Elan graag dat zij meedoen in de maatschappij. ‘Zorg er goed voor en zet hen in waar ze dat zelf ook kunnen,’ vult Langerak aan. Dit zou kunnen door te leren of te werken. Daarnaast ziet de partij liever geen automatische urgentie voor statushouders als het gaat om het krijgen van een woning.
Regeren met inwoners
Het invoeren van een corrigerend referendum valt ook te lezen in het kompas. Met zo’n referendum kan de mening van inwoners over ingrijpende besluiten worden gevraagd, bijvoorbeeld over de zero-emissiezone. Dit moet gebeuren voordat er een besluit wordt genomen.
‘Wij willen niet over de Alphense burgers regeren, maar met hen,’ vertelt Langerak. ‘Als een heel grote meerderheid ergens tegen is, en dat goed onderbouwd is, vind ik dat je als gemeenteraad rekenschap moet geven. Dan moet je niet zeggen: 'dat doen we lekker toch'.’ Wel geeft Langerak aan dat het wettelijk geregeld is dat de gemeenteraad het uiteindelijke besluit moet nemen.
Campagne
Langerak stelt dat als je in de gemeente buiten loopt, je kunt zien dat er gebouwd is. ‘Niet alleen in ruimtelijke ordening, maar ook in het onderwijs en de sport,’ somt de lijsttrekker op. ‘Dat hebben we twaalf jaar gedaan, en dat zouden we graag nog eens vier jaar willen doen.’
Lees ook: Lijsttrekker GroenLinks-Pvda Jose Huls over partijplannen: 40% sociale huur en dierenasiel