Tonijnimporteur verdacht van 36 miljoen euro aan cokehandel: ‘Heb het gedaan, maar alles onder druk’
ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Ik heb het gedaan, maar alles onder druk. Ik heb daar geen bewijs van, maar dat wil niet zeggen dat het niet gebeurd is.' Twee zinnen uit het laatste woord van de Alphense zakenman Winooth R. die verdacht wordt van het importeren en verhandelen van 1200 kilo cocaïne. Zinnen die de moeilijkheid van de rechtszaak aangeven. De verdachte zegt onder bedreiging aan de criminele handel meegewerkt te hebben. Het Openbaar Ministerie (OM) gelooft daar niets van en eist tien jaar gevangenisstraf.
Winooth R. heeft een import- en exportbedrijf in exotische etenswaren. Hij handelt veel met Zuid-Amerikaanse landen. Zijn goederen komen aan in zeecontainers en daarmee vormt hij een ideaal doelwit voor de internationale drugshandel. Of hij heeft zelf alle middelen in handen om in drugs te handelen. Het is maar net hoe je er naar kijkt.
Volgens R. stonden eind 2019 twee gewapende mannen bij zijn bedrijf in Alphen aan den Rijn. 'Eentje deed zijn jas open waar een pistool zat en zei: het lijkt me handig als we binnen praten.' Volgens R. werd hij vanaf dat moment gedwongen via zijn bedrijf mee te werken aan internationale drugshandel. 'Ze hadden foto's van mijn huis, mijn kinderen.'
'Wij gaan door!'
De mannen kwamen volgens R. 'wel vijf of zes keer per week' langs en dwongen hem mee te werken en berichten te sturen naar 'de organisatie' terwijl ze naast hem stonden.
De officier van justitie gelooft geen woord van wat R. zegt, omdat er uit onderschepte chatgesprekken niet veel zou blijken van bedreiging. U wenst ze zelfs 'een fijne jaarwisseling, veel gezondheid en liefde'.
Ook de verklaring dat R. lange tijd niet wist dat het om drugshandel ging waar hij bij betrokken was gelooft de officier niet. 'Er staan mannen met een pistool bij u, er worden krantenartikelen rondgestuurd over een onderschepte partij coke, iemand waar u contact mee heeft wordt daarbij opgepakt, er wordt in de groepschat waar u in zit gezegd: maar wij gaan door! En u wist niet dat het om coke ging?'
Tientallen miljoenen euro's
De partij coke waar Winooth R. van verdacht wordt betrokken bij te zijn, zat verstopt in blikjes tonijn. Blikjes van 170 gram, waar per blikje 148 gram coke in past. Beplakt met een etiket van het bedrijf van R.: 'Geraffineerde import', volgens de officier.
In totaal 1001 kilo met een waarde van ruim 30 miljoen euro. Een tweede partij, van tweehonderd kilo met een straatwaarde van nog eens 6 miljoen euro, zat verstopt in bevroren vis die uit Suriname kwam. Maar daar zegt R. niets van te weten.
'De verdachte gebruikte zijn kennis en het netwerk van zijn legale bedrijf om veel geld te verdienen in het criminele circuit', is de mening van de officier. 'Hij presenteert zich als slachtoffer terwijl nergens in het dossier blijkt dat hij onder druk gezet is.'
Psychische overmacht
Advocaat John Grift van de verdachte ziet het totaal anders. 'Mijn cliënt heeft onder immense druk gestaan. In redelijkheid kon niet van hem gevergd worden niet mee te werken.'
Er stonden onbekende bewapende mannen bij hem op de stoep, met foto's van zijn kinderen
Grift doet daarom ook een beroep op psychische overmacht en vindt dat Winooth R. ontslagen moet worden van rechtsvervolging. 'Er stonden onbekende bewapende mannen bij hem op de stoep, met foto's van zijn kinderen. Mensen kunnen in een hachelijke situatie niet altijd logisch handelen.'
R. zat 103 dagen vast voor zijn voorlopige hechtenis begin dit jaar geschorst werd om zijn bedrijf te kunnen redden en een overname door zijn zoon te kunnen regelen. Het bedrijf is gered maar door privéomstandigheden is de overname nog niet afgerond.
Om zeep geholpen
'De impact op mijn leven en mijn naasten wordt onderschat. Dat er eenzijdig naar gekeken wordt', besluit R. 'Er wordt gedacht dat ik een luxe leventje leid en het dus wel uit vrije wil gedaan zal hebben. Ik ben echt vol ongeloof dat je persoonlijk om zeep geholpen wordt doordat mensen niet geloven wat er gebeurd is.'
'Een afweging van scenario's', noemt de rechter de rechtszaak. 'Welk verhaal is het meest waarschijnlijk?' Op 1 oktober is dat duidelijk. Dan doet de rechtbank uitspraak.
Lees ook: Gevangenisbewaarder in privésfeer opgewacht en mishandeld met honkbalknuppel