Alphia Tigers snakken naar extra ruimte: ‘Het piept en kraakt’

Een basketbalwedstrijd Foto: Doru Stoica

ALPHEN AAN DEN RIJN - Het is een sport die een ongekende groei doormaakt en bij sommige verenigingen tot een ledenstop leidt: basketbal. Van tachtig leden voor de coronaperiode groeide de Alphense basketbalvereniging Alphia Tigers in een paar jaar uit naar een club met 240 basketballers. Het vinden van een geschikte plek om al die mensen te laten trainen is een uitdaging, aldus de vereniging. 

Momenteel trainen de Tigers in de Arena, maar deze sporthal wordt samen met het oude Scala College gesloopt. De vereniging moet er in juli uit. De Meteoor is de nieuwe sporthal, maar die voldoet niet aan de nieuwste veiligheidseisen van de Nederlandse Basketbal Bond (NBB). 

De uitloop rondom de basketbalvelden moet tegenwoordig 1,5 meter zijn. Bij de Meteoor is dat 90 centimeter. 'Voor oude hallen zoals de Arena verleent de NBB dispensatie, maar voor nieuwe zalen niet', vertelt vice-voorzitter Lottie Kuijt-Evers. 'Daardoor mag de basketbalvereniging geen competitie spelen in de Meteoor.'

Meteoor voldoet niet

Raadslid Michel du Chatinier (CU) stelde er vragen over aan het college. In de beantwoording stelt het college dat bij de bouw van de Meteoor de veiligheidseisen nog niet bekend waren. Volgens de vereniging klopt dat niet. 'Bij de bouw was dit wél bekend. In het eerste ontwerp waren de eisen van de NBB niet meegenomen.'

Kuijt-Evers zegt verder: 'We hebben dat in overleggen met de gemeente aangegeven. Vervolgens is er een kostenraming gemaakt en uiteindelijk door de gemeente besloten om deze extra investering niet te doen.' 

Als alternatief kan de vereniging in de Rijnstreekhal trainen. Die zou in eerste instantie gesloopt worden, maar dat wordt waarschijnlijk vijf jaar uitgesteld. 

BVA U16 (in het zwart) speelt tegen BS Leiden (wit) in Leiden Foto: Doru Stoica

Haken en ogen

'Daar zitten nog wel wat haken en ogen aan', vertelt de vice-voorzitter. 'In de Rijnstreekhal staan torenbaskets en die staan te dicht op het veld. Dat is niet veilig, volgens de bond. Een oplossing zou zijn om baskets aan het plafond te bevestigen, maar de gemeente is nog aan het onderzoeken of dat mogelijk is.' 

Verder zijn er in de Rijnstreekhal ook twee velden, in de Arena zijn dat er drie. 'Dat betekent dat we een extra trainingsavond moeten inplannen om al onze leden te kunnen laten trainen. Aangezien er nu al een enorm tekort aan zaalcapaciteit in Alphen aan den Rijn is, moeten we nog maar zien of die avond beschikbaar is', zegt Kuijt-Evers. 

De extra avond zaalhuur zorgt ook voor extra kosten. 'Omdat de Rijstreekhal maar twee velden heeft in plaats van drie, stijgen de kosten voor zaalhuur voor ons als vereniging met 50 procent. Dat is voor onze club ook een uitdaging.' 

In een spagaat

'Aan de ene kant willen we het probleem aankaarten waar we tegenaan lopen, maar aan de andere kant wil je nieuwe leden ook niet ontmoedigen om zich aan te melden. Dat is een spanningsveld waarin we ons de hele tijd begeven', zegt de basketbalster. De vereniging is al langere tijd met de gemeente in gesprek om te zoeken naar een oplossing. 

Momenteel is er een ledenstop voor jongeren tussen de 10 en 18 jaar die geen competitie willen spelen. Ook voor de heren recreanten geldt momenteel een stop. 'Het liefst zouden wij de recreanten ook aan willen nemen, maar daar is gewoon geen plek voor.' Voor kinderen onder de 10 jaar en dames zijn er nog wel een aantal plaatsen. 

De gemeente onderzoekt de mogelijkheid tot het realiseren van twee sporthallen aan de Bijlen. In de schriftelijke beantwoording van de raadsvragen geeft het college aan te verwachten dat die hallen er in 2026 kunnen staan. 

'Het suffe is dat je nu al tegen een capaciteitsprobleem aanloopt in Alphen. Nu wordt de Arena ook nog gesloopt en staat daar geen nieuwe sporthal tegenover', vindt Kuijt-Evers. 'Met deze aantallen piept en kraakt het in de Rijnstreekhal, het is maar de vraag of het past.' 

Lees ook: Zoektocht naar meer sportaccommodaties: ‘Nog steeds zeven sporthallen tekort’