Vergunning voor datacenter rond, maar zorgen over stroomnet blijven

Foto ter illustratie Foto: Pixabay

ALPHEN AAN DEN RIJN - De mogelijke gevolgen van een nieuw datacenter voor het elektriciteitsnet en omwonenden roepen vragen op in de Alphense politiek. Het datacenter aan de Boerhavenweg heeft een vergunning voor de bouw gekregen. Pro Alphen aan den Rijn vindt het belangrijk om beter te kijken naar de gevolgen van dit soort energie-intensieve bedrijven. De partij wil dat de gemeente in de toekomst meer mogelijkheden krijgt om te sturen op de komst van datacenters.

Het datacenter wordt ongeveer 18 meter hoog. Het energieverbruik zou, in vergelijking met de aangevraagde aansluiting bij netbeheerder Liander, vergelijkbaar zijn met dat van 25.000 huishoudens. Volgens raadslid Erik van Zuylen gaat een groot deel van de extra transportcapaciteit die beschikbaar komt door de uitbreiding van een middenspanningsstation naar het datacenter, zo vertelt hij in De Ochtendshow van Studio Alphen.

Netcongestie

In april was ook Forum voor Democratie kritisch. Fractievoorzitter Claudia Arnoldus stelde namelijk ook al veel vragen over het de impact voor het elektriciteitsnet en het delen van informatie met omwonenden.

Uit die antwoorden blijkt dat voor de stroomvoorziening vroegtijdig een aansluiting van 30 megavoltampère (MVA) is aangevraagd. De oplevering van de stroomkabel staat gepland voor 2028. De gemeente heeft eerder aan vragen van FvD geantwoord dat de gevolgen van netcongestie en de leveringszekerheid geen onderdeel zijn van de huidige vergunningaanvraag. Hetzelfde geldt voor het eventuele gebruik van noodaggregaten.

Erik van Zuylen Foto: Eveline Verhoeve

Van Zuylen benadrukt dat dit niet betekent dat huishoudens in de nabijgelegen wijk Kerk en Zanen straks zonder stroom komen te zitten. De zorg zit volgens hem vooral bij toekomstige bouwprojecten. Als veel capaciteit naar het datacenter gaat, kan het volgens hem moeilijker worden om andere bedrijven aan te sluiten of nieuwe woningen te bouwen.

Geluidsoverlast

Ook de mogelijke geluidsoverlast voor omwonenden is nog een aandachtspunt. Datacenters gebruiken onder meer installaties voor koeling, die geluid kunnen veroorzaken. Hoeveel geluid het geplande datacenter gaat produceren en wat daarvan bij woningen te horen zal zijn, moet nog worden onderzocht.

De gemeente heeft de bouwvergunning verleend omdat het plan volgens wethouder Yvonne Peters (Ruimtelijke ontwikkeling, Nieuw Elan) in overeenstemming is met het omgevingsplan. Daardoor was de gemeente verplicht de vergunning voor de bouwactiviteit te verlenen. Voor de bouwtechnische en milieubelastende activiteiten is nog een omgevingsvergunning nodig. 

Luister hieronder naar het interview met Erik van Zuylen. De Ochtendshow wordt elke werkdag van 7.00 tot 10.00 uur op de radio uitgezonden door Studio Alphen.

Lees ook: Stroomnet is vol: inwoners en bedrijven straks op wachtlijst

Lees ook: Grond voor elektriciteitsstation mogelijk onteigend