Bewoners van onveilige huizen blijven in spanning zitten: ‘Niet veel wijzer geworden’

44 huizen aan de Julianastraat in Boskoop krijgen de sloopkogel Foto: ANP

BOSKOOP - Gelatenheid, teleurstelling, wanhoop en in sommige gevallen zelfs woede. Het zijn zeer uiteenlopende emoties die overheersen bij bewoners van de Julianastraat en Oranjestraat in Boskoop. Hun huizen zijn onveilig verklaard, waardoor ze uiterlijk over twee maanden de deur achter zich dicht moeten doen. De gedupeerden krijgen aankomende week te horen waar ze - in elk geval voorlopig - terechtkunnen.

Een maand geleden bracht woningcorporatie Woonforte naar buiten dat 46 huizen op instorten staan: 44 aan de Julianastraat en twee aan de Oranjestraat. Die mededeling leidde tot onrust en paniek in de Boskoopse buurt. Niet alleen bewoners van de onveilige panden, maar ook omwonenden zaten vol met vragen. Een deel daarvan hebben politieke partijen aan het gemeentebestuur gesteld.

'Om de mensen een luisterend oor te bieden' kwamen burgemeester Liesbeth Spies (CDA), wethouder Gert-Jan Schotanus (Nieuw Elan) en Woonforte-directeur Monique Brewster deze week naar Boskoop voor een besloten bijeenkomst in het kerkgebouw van christengemeente Bethel. Daar konden bewoners van de Juliana- en Oranjestraat hun zorgen uitspreken.

'Beloftes niet nagekomen'

Volgens de gemeente Alphen aan den Rijn, die de avond organiseerde, hebben zo'n 85 mensen gebruik gemaakt van die gelegenheid. 'Ik werd er niet heel veel wijzer van', reageert bewoonster Charlot van der Meer. Zij hoopte te horen waar ze op korte termijn terechtkan, maar die aankondiging werd tot haar teleurstelling een week uitgesteld. 'Zolang ik niks weet, blijf ik in spanning zitten.'

Waar gelatenheid bij haar de boventoon voert, hoorde ze op de bijeenkomst ook andere geluiden. 'Er was wel wat gemor onder bewoners die eruit moeten, die vinden dat niet alles duidelijk is. Sommigen zijn van mening dat er beloftes zijn gedaan die niet nagekomen worden. Eén meneer wilde zelfs niet met de directeur van Woonforte spreken, omdat hij vindt dat het allemaal niet eerlijk is gegaan.'

Foto: John van der Tol

Woonforte meldt inmiddels met alle gedupeerde bewoners persoonlijk te hebben gesproken. Zij krijgen komende week een 'passende woning' aangeboden. Daarbij mogen ze maximaal één keer het voorgestelde huis weigeren. Ondertussen laat het slopen van de 'in slechte bouwstaat verkerende woningen' minimaal tot begin volgend jaar op zich wachten, omdat de woningcorporatie voor die tijd geen vergunning krijgt.

Bewoners die hun huis uit moeten, ontvangen een wettelijke vergoeding van 7428 euro en ze hoeven sinds vorige maand geen huur meer te betalen voor hun huidige woning. 'Het is niet eerlijk', vindt een bewoner die alleen anoniem wil reageren, maar wiens naam bij de redactie bekend is. 'Ik heb zelf mijn huis opgeknapt, alleen al de trap heeft 1300 euro gekost. Maar daar krijg ik niks voor terug. Het is dramatisch.'

Gedupeerde bewoners, onder wie een zwangere vrouw, reageerden eerder geschrokken op het nieuws dat zij hun huis uit moeten vanwege instortingsgevaar:

Dat zijn huis onbewoonbaar is verklaard, zegt de man wel te begrijpen. 'Een jaar of twee geleden is bij ons de vloer ineens zestig centimeter gezakt. Gelukkig raakte niemand gewond, maar Woonforte weet dus allang dat hier gesloopt moet worden. En toch krijgen we elk jaar weer een huurverhoging. Dat is onacceptabel. Sorry dat ik het zeg, maar dit zijn gewoon vieze spelletjes.'

'Mijn gevoel zit ergens tussen boosheid en teleurstelling in', verzucht hij wanhopig, vechtend tegen de tranen. 'Ik heb last van een hernia en knieslijtage. Voor die bijeenkomst van de gemeente heb ik een afspraak in het ziekenhuis af moeten zeggen. Maar nu moet ik dus verhuizen, dat kan ik toch niet alleen doen? Wie gaat mij helpen?'

'Mijn grootste zorg is dat onze wijk de komende jaren leefbaar en veilig blijft'

Toch zijn er ook buurtbewoners die de bijeenkomst als prettig hebben ervaren. Dat geldt bijvoorbeeld voor Inge de Laat, die weliswaar niet haar woning uit hoeft, maar wel 'in de rotzooi' achterblijft. 'Mijn indruk van burgemeester Spies was dat ze openstond voor een gesprek en genegenheid toonde', zegt ze. 'En wethouder Schotanus zei dat hij zich bij Woonforte hard gaat maken voor ons als achterblijvers.'

Ze snapt dat de bewoners die hun huis uit moeten op dit moment de prioriteit krijgen. 'Maar de sloop heeft een grote impact op het gehele gebied. Er komt zoveel op ons af, dat het niet een half jaar kan wachten. Mijn grootste zorg is dat onze wijk de komende jaren leefbaar en veilig blijft. De angst die je regelmatig hoort van mensen, is dat het hier geen tweede Rode Dorp moet worden.'

Openbare ruimte opnieuw inrichten

Met die laatste opmerking doelt De Laat op de Alphense wijk waar mede door leegstand in de afgelopen jaren veel vandalisme is geweest. 'De gemeente heeft een verantwoordelijkheid voor de bereikbaarheid en veiligheid in de omgeving', laat een woordvoerster desgevraagd weten. 'We maken samen met de bewoners van de gelegenheid gebruik om ook de openbare ruimte opnieuw in te richten.'

Sandra Beckerman, Tweede Kamerlid voor de SP, komt zaterdagmiddag naar Boskoop om te praten met bewoners van de Julianastraat, Oranjestraat en de naastliggende Nassaustraat. Ze gaat vanaf 13.30 uur het gesprek aan over de staat van hun huis en hoe het nu verder moet.

Lees ook: Instortingsgevaar tientallen Boskoopse huizen slaat in als een bom: ‘Het is een enorme shock’